Od prawie dwudziestu lat terapeuci ośrodka prowadzą terapię osób uzależnionych od zachowań seksualnych. Na przestrzeni tych lat nasza wiedza i doświadczenie znacznie się pogłębiło, a to dzięki latom pracy z ludźmi uzależnionymi, możliwościom szkolenia się za granicą oraz dostępowi do najnowszych badań i materiałów, dzięki członkostwu w ATSAC.
W ostatnich tygodniach postanowiliśmy wdrożyć wewnętrzny program szkoleniowy, który pozwoli nam uporządkować naszą dotychczasową wiedzę, a także da więcej możliwości terapeutom do dzielenia się własnym doświadczeniem. W związku z tym 19.02 odbyła się I część szkolenia, prowadzona przez Natalię Smogulecką. Podczas szkolenia rozmawialiśmy o tym, jak wygląda diagnoza uzależnienia od zachowań seksualnych, a także omawialiśmy kryteria i narzędzia diagnostyczne. Dyskutowaliśmy również o tym, jak różnicować uzależnienie od zachowań seksualnych od innych zaburzeń, takich jak np. ADHD, OCD, CHAD, w których również mogą pojawiać się kompulsywne zachowania seksualne.
W trakcie szkolenia skupiliśmy się również na źródłach uzależnienia oraz implikacjach, jakie one mają dla naszej pracy terapeutycznej z pacjentami, w zależności od tego, czy pracujemy z osobą z zaburzeniami przywiązania, czy z doświadczeniami traumatycznymi. Omówiliśmy podstawowe style przywiązania oraz wpływ jaki mają na relację terapeutyczną.
Rozmawialiśmy również o neurobiologii uzależnienia, cyklu nałogowym, określaniu abstynencji, a także o tym, jakie warunki musi spełniać terapeuta pracujący z ludźmi uzależnionymi od zachowań seksualnych, tak by zapewniać klientowi poczucie bezpieczeństwa.
W następnych tygodniach spotkamy się na drugiej części szkolenia, podczas której będziemy zajmować się praktycznymi aspektami naszej pracy z osobami uzależnionymi od zachowań seksualnych oraz omawiać trudności w pracy terapeutycznej.
Cieszymy się, że dzięki pracy w zespole możemy uczyć się od siebie nawzajem, dawać sobie wsparcie oraz okazje do rozwoju.