Szukaj Zadzwoń
  • Zadzwoń

    Rejestracja!
    Terapia płatna i refundowana przez NFZ

    tel. +48 75 7174722

    poniedziałek-sobota

Zaburzenie odżywiania – anoreksja i bulimia

Co to są zaburzenia odżywiania?
Wśród zaburzeń odżywiania wyszczególnić można 3 główne typy:

I Anorexia nervosa (jadłowstręt psychiczny) to ciężkie zaburzenie prowadzące do śmierci. Jej objawami są a) utrata wagi z powodu unikania jedzenia b) ale także stosowanie jednego lub więcej sposobów odchudzania (prowokowanie wymiotów, wyczerpujące ćwiczenia fizyczne, stosowanie leków lub ziół mających powstrzymać głód lub przeczyścić), c) oraz odczuwany strach przed przytyciem. Dodatkowo u cierpiących na te zaburzenie d) opóźnione są procesy dojrzewania lub e) następuje zanik miesiączek oraz wygaszanie seksualności.

II Bulimia nervosa (żarłoczność psychiczna) w rozwiniętej formie również prowadzi do śmierci. Objawia się a) powtarzającymi napadami obżarstwa, b) dominującą koncentracją na jedzeniu, c) próbami kontroli tycia poprzez wymioty i/lub przeczyszczanie, okresy głodzenia, leki, zioła, d) ocenianie siebie jako osoby otyłej i strach przed przytyciem.

III Najpowszechniejszy problem to kompulsywne objadanie się. Taka osoba łamie swoje postanowienia, co do ilości pokarmu, który chciałaby zjadać. Często je, aby poradzić sobie z emocjami. Ponieważ się nie przeczyszcza w żaden sposób, nie dręczy nadmiernymi ćwiczeniami, tyje coraz bardziej.

Zarówno objadanie się jak i głodzenie jest nałogowym sposobem na poprawę nastroju. Zaburzenia żywienia nie leczone pogłębiają się. Prowadzą do zaburzeń m. in. układu krążenia i gospodarki hormonalnej, osłabione są kości, zęby, skóra i włosy. Osoby z zaburzeniami żywienia często izolują się, maja zaburzenia snu, depresję.

Zaburzenie odżywiania objawy

Masz problemy z odżywianiem, gdy:

Bez terapii będzie Ci trudno sobie poradzić, jeżeli cierpisz na zaburzenia odżywiania.

Nasi partnerzy

http://paulahall.co.uk/ Karkonoski Park NFZ SASH

Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia "Radzimowice" w Szklarskiej Porębie prowadzony jest przez podmiot leczniczy - Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnień "Radzimowice" Społka z o.o. z siedzibą ul. Dolna 4, 58-580 Szklarska Poręba, KRS 0000234605 NIP 694-15-64-181; REGON 390769238; Kapitał Spółki 50 000 zł;