Szukaj Zadzwoń
  • Zadzwoń

    Rejestracja!
    Terapia płatna i refundowana przez NFZ

    tel. +48 75 7174722

    poniedziałek-sobota

Dlaczego to proste narzędzie jest tak przydatne? Korzystanie z dziennika głodu zajmie Ci 1 minutę dziennie. To minimalny nakład sił, w stosunku do korzyści jakie odniesiesz z korzystania z niego. Zachęcamy naszych pacjentów aby zaczęli go używać w ośrodku i po opuszczeniu ośrodka przez np 1 rok.
Każdy głód ma wykres fali – powoli narasta, w tym czasie rośnie ilość objawów głodu, w pewnym momencie osiąga swój szczyt, aby następnie opadać (gdy liczba objawów maleje). To co niezwykle istotne to fakt ,iż w początkowych objawach narastającego głodu mogą nie pojawiać się takie objawy jak – chęć napicia się (czy użycia innej substancji lub zachowania nałogowego), planowanie picie itp. Te objawy zazwyczaj uaktywniają się na „szczycie głodu”.
Na początku „fali głodu” mogą pojawiać się objawy, które mogą być mylone z innym źródłem ,takie jak np.: irytacja, trudności z koncentracją, drażliwość, poczucie braku czegoś, bóle, stany podobne do stanów grypowych itp. Dlatego też wiele osób nie rozpoznaje głodu i źródło takiego samopoczucia umiejscawia na zewnątrz, a nie w sobie. To może powodować ,że osoba uzależniona „nakręca” jeszcze te objawy, np. eskalując konflikty.
Głód narasta, ilość objawów się zwiększa i kiedy dochodzi do swojego szczytu, wtedy dopiero mogą się uaktywniać objawy, które łatwo bezpośrednio powiązać z głodem np. : silna chęć napicia się. Niestety kłopot polega na tym ,że poziom napięcia jest już tak wysoki ,a niektóre obszary w mózgu w tym momencie, przestają pracować sprawnie (np. kora przedczołowa), że pojawia się tzw. „tunelowe myślenie” (subiektywnie odczuwam ogromne napięcie i widzę tylko jeden sposób na rozładowanie go, wypierać jednocześnie możliwe konsekwencje) i szanse aby osoba uzależniona wycofała się z zachowania nałogowego spadają drastycznie.
Dlatego też strategia radzenia sobie z głodem polega przede wszystkim na tym, aby rozpoznać głód na początkowym etapie i zastosować narzędzia skuteczne w obniżeniu jego poziomu. Z uwagi na to ,że wiele osób rozpoznaje głód dopiero na jego szczycie (wtedy gdy pojawia się myśl, pragnienie zachowania/substancji nałogowej) tak skutecznym i cennym narzędziem jest dziennik głodu. Korzystaj z niego codziennie!

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nasi partnerzy

http://paulahall.co.uk/ Karkonoski Park NFZ SASH

Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia "Radzimowice" w Szklarskiej Porębie prowadzony jest przez podmiot leczniczy - Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnień "Radzimowice" Społka z o.o. z siedzibą ul. Dolna 4, 58-580 Szklarska Poręba, KRS 0000234605 NIP 694-15-64-181; REGON 390769238; Kapitał Spółki 50 000 zł;

0
Would love your thoughts, please comment.x