Aktywne uzależnienie jednego z członków rodziny to bardzo trudne doświadczenie dla pozostałych jej członków. Trudno być obojętnym kiedy osoba ,która kochasz (kochałeś) zachowuje się irracjonalnie, niszczy siebie ale też Ciebie (Twoje dzieci). Jeśli jednak ,mimo Twoich największych starań , nic się nie zmienia , a najprawdopodobniej sytuacja stale się pogarsza, płacisz za co coraz większą cenę- pogorszenie zdrowia fizycznego , nerwice, samotność, lęki, zaniedbywanie siebie, brak nadziei i pustkę wewnętrzną. Trudno aby było inaczej jeśli żyjesz w permanentnym stresie, ciągłej czujności, a może doświadczasz też przemocy fizycznej lub (i) psychicznej.
Współuzależnienie jest zespołem nieprawidłowego przystosowania się do sytuacji kryzysowej. Próbując poradzić sobie z piciem partnera , osoba współuzależniona nieświadomie przejmuje odpowiedzialność za jego picie. Ten kryzysowy stan wymaga bardzo często pomocy z zewnątrz. Jest to niezbędne aby wyrwać się z tej psychologicznej pułapki. Osoby współuzależnione mogą korzystać z pomocy grup samopomocowych takich jak np. Al-Anon lub pomocy terapeutycznej.
Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnień prowadzi terapię osób współuzależnionych zarówno w trybie stacjonarnym jak i ONLINE. Informacje: szkolenia@radzimowice.pl