Szukaj Zadzwoń
  • Zadzwoń

    Rejestracja!
    Terapia płatna i refundowana przez NFZ

    tel. +48 75 7174722

    poniedziałek-sobota

TRE – ( skrót od słów Tension and Trauma Releasing Exercises) to metoda pracy z ciałem opracowana przez Davida Berceli.Opisał ją w książce “Zaufaj ciału”. Na czym polega? Opiera się na naturalnych mechanizmach istniejących w naszym ciele. Na pewno ich czasem doświadczasz. Co się dzieje z ciałem, gdy przeżywamy stresującą sytuację np. przemawiamy publicznie, zdajemy egzamin, czekamy w poczekalni u dentysty? Być może pamiętasz, że w takich momentach ciało zaczyna drżeć. Trzęsą się nogi, ręce, “lata” szczęka. Wiele kobiet przeżywa coś takiego po porodzie albo cesarskim cięciu.
Nasz język zawiera zwroty opisujące podobne stany. Mówimy: “zaraz się rozlecę”, ” trzęsę się jak galareta”, “drżeć o własną skórę”, “trząść się jak osika”, “drżę na samą myśl o…”. O co więc chodzi?
O drżenie właśnie, trzęsienie, wibrowanie. To w ten sposób nasze ciało uwalnia się od napięcia, rozlużnia mięśnie i powięzie, wysyła do mózgu sygnał: Niebezpieczeństwo minęło, można się uspokoić.
W metodzie TRE stwarzamy ciału okazję do drżenia. Wykonujemy pięć prostych ćwiczeń, po których nasze ciało zaczyna wibrować. Delikatnie się trzęsie. I, o ile w życiu staramy się takie wibracje tłumić, to tutaj pozwalamy na nie. Cieszymy się delikatnym, uwalniającym drżeniem, obejmującym zwykle nogi, biodra, a w końcu całe ciało. Każdy wibruje inaczej. Niczego tu nie zakładamy z góry, nie wymuszamy, nie oczekujemy. Zamieniamy się w życzliwych obserwatorów własnego ciała. Drżenia neurogeniczne przychodzą i odchodzą, a wraz z nimi pojawiają się emocje, czasem łzy, czasem śmiech, spokój.
Zwykle po sesji TRE obserwujemy wyciszenie myśli, rozlużnienie ciała, czasem ochotę na sen.
Czyż to nie piękny, prosty sposób na uwolnienie się wieczorem od napięcia i zapewnienie sobie przyjemnego zasypiania…?

TRE ćwiczenia. Ściągnij i wydrukuj streszczenie instrukcji do ćwiczenia 

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nasi partnerzy

http://paulahall.co.uk/ Karkonoski Park NFZ SASH

Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia "Radzimowice" w Szklarskiej Porębie prowadzony jest przez podmiot leczniczy - Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnień "Radzimowice" Społka z o.o. z siedzibą ul. Dolna 4, 58-580 Szklarska Poręba, KRS 0000234605 NIP 694-15-64-181; REGON 390769238; Kapitał Spółki 50 000 zł;

0
Would love your thoughts, please comment.x