Sport i aktywne życie wspierające proces wychodzenia z uzależnienia
W sobotę – 29.08.2020 r. odbył się bieg przełajowy pn. Cross Straceńców. Była to już X jubileuszowa edycja tego biegu o wysokim stopniu trudności. Od 10 lat odbywa się on na torze motocrossowym na Górkowie w Głogowie i od samego początku organizuje go Jerzy Górski.
W 2017 r. powstał film nakręcony przez Łukasza Palkowskiego na podstawie jego życia pn. “Najlepszy”. Film opowiada prawdziwą historię Jurka, który jako młody chłopak uzależnił się od narkotyków i kiedy był już na dnie (przebywał w więzieniu), usłyszał w radio Marka Kotańskiego, który zapraszał narkomanów do nowo powstających ośrodków terapii uzależnień. Wtedy Jurek podjął decyzję i podjęciu leczenia w Ośrodku “MONAR”-u we Wrocławiu, gdzie później ukończył leczenie. Będąc na terapii w ośrodku – odnalazł swoją prawdziwą pasję i zaangażował się w trenowanie triathlonu. Jest to bardzo wymagająca dysyplina, na którą składa się pływanie, jazda na rowerze oraz bieganie. Sport stał się niemal całym jego życiem i dzięki niemu osiągnął wielki sukces, zostając mistrzem świata w podwójnym Ironmanie.
Pokazał swoim życiem, że warto mieć marzenia, wyznaczać sobie cele i do nich dążyć. Jak mówi Jurek – sport pomógł mu przełamać swoje słabości i nauczył go wytrwałości i determinacji. W jego przypadku, jak też wielu innych osób, był pomocny w wyjściu z uzależnienia i znacząco wspomagał proces trzeźwienia.
Również w naszym Ośrodku “Radzimowiece” w Szklarskiej Porębie – przywiązujemy dużą wagę do aktywności fizycznej. Wykorzystujemy piękne położenie u stóp Karkonoszy i Gór Izerskich. Organizujemy dla pacjentów wycieczki w góry i ciekawe miejsca, podchody terapeutyczne, ogniska. Ponadto pacjenci grają w siatkówkę, tenis stołowy, biegają, uprawiają nordic walking oraz ćwiczą na siłowni zewnętrznej w wolnym od zajęć czasie.
Cieszymy się, że wielu absolwentów “zaraża” się (nie Covidem 19 : ), a sportem i zdrowym stylem życia już w ośrodku. Następnie po terapii uprawiają sport i starają się żyć aktywnie. Osobiście mam kontakt z wieloma z nich, spotykając ich na zawodach sportowych. Część z nich uczestniczy w spartakiadach i zlotach trzeźwościowych, organizowanych przez Kluby Abstynenta oraz zapisuje się do amatorskich klubów. Również niektórzy z terapeutów aktywnie uprawiają sport, dbając o kondycję fizyczną i modelując prozdrowotne postawy.
I właśnie w ww. Crossie Straceńców wystąpiła drużyna, składająca się z przedstawicieli kadry ośrodka w osobach: Pawła Mazura i Dariusza Bełdowskiego oraz absolwentów ośrodka: Ireneusza i Bogdana. Był to skład mieszany: Ośrodka “Radzimowice” w Szklarskiej Porębie oraz Poradni Stowarzyszenia “MONAR” w Legnicy. Mimo, że bieg był bardzo ciężki oprócz sportowej rywalizacji, nie zabrakło dobrej zabawy, uwieńczonej satysfakcją z jego ukończenia oraz zdobycia pamiątkowego medalu.
Jest wiele badań dostępnych w literaturze przedmiotu, potwierdzających, że uprawianie i ćwiczenia fizyczne, zmniejszają stres, napięcie, niepokój, depresję, które to często występują po odstawieniu substancji psychoaktywnych oraz zaprzestaniu nałogowych zachowań, takich jak: hazard, kompulsywny seks, oglądanie pornografii i masturbacja, granie w gry komputerowe, zakupoholizm i nałogowe oglądanie seriali tzw. binge watching i inne.
Uprawianie sportu pomaga odbudować zdrowie fizyczne i psychiczne, które często mocno ucierpiały podczas wieloletniego nałogu. Pomaga m. in. utrzymać odpowiednią wagę oraz uzyskać więcej energii i siły mięśniowej, wzmacnia krążenie krwi i poprawia nastrój i samopoczucie w sposób konstruktywny.
Ponadto:
– zmniejsza niepokój i stres,
– poprawia myślenie,
– wypełnia pustkę i daje możliwość innego niż dotychczas spędzania czasu wolnego,
– odbudowuje komórki mózgowe i ich połączenia,
– uwalnia endorfiny, tzw. hormony szczęścia,
– zwiększa poczucie sprawczości, własnej wartości i sensu życia,
– pomaga uzyskać poczucie spełnienia w sposób naturalny
(Scandynavian Journal of Public Health)
Uprawianie sportu i aktywny styl życia, zostały uznane przez wielu specjalistów, za skuteczne narzędzie samopomocy dla osób trzeźwiejących i wsparcie w powrocie do zdrowia. Za jedne z wielu sposobów, pomagających złagodzić przykre i bolesne objawy odstawienia substancji psychoaktywnych i innych zachowań nałogowych i w konsekwencji przezwyciężyć uzależnienie.
Oczywiście powinno się uprawiać sport nie nałogowo i w sposób destrukcyjny, aby nie zaniedbywać innych, ważnych obszarów życia, takich jak: rodzina, praca, przyjaźnie, zainteresowania, sfera duchowa i rozwój osobisty.
mgr Dariusz Bełdowski