Szukaj Zadzwoń
 • Zadzwoń

  Rejestracja: terapia płatna i refundowana przez NFZ

  mgr Paweł Mazur
  tel. 75/717-47-22
  (poniedziałek, środa, piątek)
  kom. 607-431-202
  (poniedziałek – piątek w godz. 9-17)

  Dodatkowy kontakt w sprawie terapii płatnej:
  mgr Daniel Smogulecki
  tel. 731-104-969

Determinacja pacjenta

Jak sprawdzać determinację pacjenta? Czasem wystarczy poprosić, aby na skali od 1 do 10 ocenił siłę swojego postanowienia, żeby wyzdrowieć. Niekiedy użyteczne są w tym zadania behawioralne. W ośrodkach monarowskich (teraz chyba nie stosuje się tej metody i słusznie) proszono narkomana, aby ostrzygł się na łyso. Chociaż trudno zgodzić się z takim podejściem, była w tym zdrowa idea – to pacjentowi musi zależeć najbardziej na świecie. Zwykle trzeba poświęcić wiele czasu wstępnej rozmowie z nim, żeby ocenić siłę innych czynników, np. nacisku rodziny albo prawa.

Z moich doświadczeń wynika, że jeśli np. córkę anorektyczkę na terapię przywozi mamusia, szanse na jej wyzdrowienie wyraźnie maleją. Na marginesie, to ciekawe, że wśród osób towarzyszących pacjentom przy przekraczaniu drzwi ośrodka terapii, matki są częściej niż ojcowie.

Trzeba też cierpliwie pytać, czy i dlaczego zdaniem pacjenta terapia ma sens albo co tak naprawdę sprawiło, iż się zgłosił.

Przy terapii stacjonarnej, a taką się głównie zajmuję, pierwsze trzy dni często są decydujące. Jeszcze raz podkreślam, szkoda czasu i sił dla niezdeterminowanych, nawet Jezus ich nie uzdrawiał. Pamiętam pacjenta, który przyszedł do mnie z wątpliwościami, czy on naprawdę powinien się leczyć w ośrodku. Zapytałem go: „Czy w sercu jesteś już spakowany?”. Odpowiedział: „Tak, nawet bagaży jeszcze nie rozpakowałem”. Powiedziałem mu: „Nie trać czasu, wracaj do domu, spróbuj jeszcze po swojemu. A kiedy będziesz pod ścianą, to pamiętaj, że naprawdę ci pomożemy”. Tak więc jedyny cud, który działa w psychoterapii to CCPP, czyli Cud Ciężkiej Pracy Pacjenta.

Piotr Barczak

Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Nasi partnerzy

http://paulahall.co.uk/ Karkonoski Park NFZ SASH

Nasze projekty

Seksoholizm Męska droga

Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia "Radzimowice" w Szklarskiej Porębie prowadzony jest przez podmiot leczniczy - Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnień "Radzimowice" Społka z o.o. z siedzibą 59-500 Złotoryja ul.Garbarska6/4 KRS 0000234605 NIP 694-15-64-181; REGON 390769238; Kapitał Spółki 50 000 zł;