Hazard leczenie
Jednym z najszybciej niszczących i najsilniejszych nałogów jest patologiczny (nałogowy) hazard. U wielu osób wystarczą dwa, trzy lata by przejść drogę od pierwszego zagrania do gigantycznych długów, rozpadu zawiązku, utraty pracy, myśli i prób samobójczych. Nałóg jest groźny i niszczący, niezależnie od tego czy gracz wybiera ruletkę, pokera, na automatach czy obstawia zakłady. Patologiczny hazardzista grając znajduje się w swoistym transie, z którego tylko z rzadka umie się wytrącić. Myślenie gracza jest pełne iluzorycznych przekonań na temat pomyślności losu albo własnych zdolności mających pokonać zaprogramowaną machinę w której zwycięzcą jest przedsiębiorca prowadzący hazardowy interes. Początek gry jest obiecujący: zdarzają się wygrane, jednak w ten sposób otwiera się bezwzględna pułapka emocjonalna podtrzymania passy wygranych lub konieczności odegrania, w efekcie prowadząca do depresji i pragnienia śmierci. Uczciwe i zaangażowane podejście do psychoterapii może pomóc takiej osobie otrząsnąć się z obłędu hazardu.
Objawy
Grasz nałogowo w kasynie, na automatach, w zakładach bukmacherskich lub w innej formie, gdy:
- czujesz że, nie potrafisz się oprzeć pokusie grania,
- tracisz kontrolę nad czasem i pieniędzmi zaangażowanymi w granie,
- w jakikolwiek sposób hazard szkodzi Twojemu życiu.
Leczenie uzależnienia od hazardu
Samo uzależnienie od hazardu rozwija się powoli, wyróżnia się cztery fazy uzależnienia od hazardu, wyglądają one następująco:
- faza zwycięstw – na tym etapie gracz uprawia hazard okazjonalnie, coraz więcej czasu poświęca grze, a nawet drobna wygrana wywołuje euforię;
- faza strat – gracz zaczyna inwestować coraz większe kwoty, a także coraz więcej czasu poświęca na grę. Powoduje to popadanie w długi oraz zaniedbywanie kontaktów i relacji z bliskimi;
- faza desperacji – u osoby uzależnionej pojawiają się problemy finansowe, psychiczne wyczerpanie, poczucie winy;
- faza utraty nadziei – sytuacja staje się tak trudna, długi wydają się nie do spłacenia, bliscy odsuwają się, mogą pojawić się nawet myśli samobójcze.
Dlatego tak ważne, aby podjąć leczenie jak najszybciej. Wychodzenie z uzależnienia jest jednak powolnym procesem, który musi zainicjować sam chory.
Terapia uzależnienia od hazardu
Leczenie uzależnienia od hazardu polega w dużej mierze na szukaniu podczas terapii przyczyn, przez które osoba chora gra. Leczenie uzależnienia od hazardu opiera się także o edukację chorego i jego bliskich na temat przyczyn i mechanizmów uzależnienia oraz o naukę radzenia sobie ze stresem w konstruktywny sposób.
Osoby uzależnione muszą wiedzieć, z jakich emocjonalnych powodów uciekają w granie, czy jest to spowodowane stresem i próbą zapomnienia, czy potrzebą nagłych skoków adrenaliny, jakie daje hazard. Celem leczenia jest zmiana niezdrowego wzorca zachowania.
Terapia uzależnienia od hazardu musi być dobrana indywidualnie, z uwzględnieniem fazy uzależnienia, w której znajduje się chory. Podczas terapii rozważane są również możliwości spłaty długów i ułożenia racjonalnego planu na przyszłość. Ważne, aby w terapii wzięli udział również członkowie rodziny osoby uzależnionej.
Ośrodek leczenia uzależnień od hazardu
Leczenie uzależnienia od hazardu może być prowadzone w ośrodku zamkniętym, przy pełnej opiece terapeutów i psychologów. W ten sposób możliwe jest odcięcie chorego od wszelkich pokus, a także wyciszenie się, uspokojenie i oddalenie od źródeł stresu. W leczeniu uzależnienia od hazardu wykorzystuje rożne metody, zarówno terapie indywidualne, jak i grupowe.