Szukaj Zadzwoń
  • Zadzwoń

    Rejestracja!
    Terapia płatna i refundowana przez NFZ

    Tel.: +48 75 717 47 22

    Poniedziałek – Piątek w godzinach od 8:00 do 16:00

Narkomania leczenie

Narkotyk to związek chemiczny bądź mieszanina związków chemicznych, nie stosowana w celach zdrowotnych, oddziałująca psychoaktywnie: odurzająco, halucynogennie lub pobudzająco. W takim ujęciu narkotykami są też nikotyna i alkohol. Najczęściej jednak narkomania jest używana w węższym ujęciu, w którym problemem jest uzależnienie od środków popularnie nazywanych narkotykami, pozostających poza oficjalnym obiegiem lub dopalaczami, które jako środki kolekcjonerskie lub nawozy funkcjonują w obiegu.

Wśród najpopularniejszych obecnie narkotyków w Polsce znajdują się marihuana, haszysz, heroina, amfetamina, metamfetaminy (w tym piko i ecstazy), kokaina, kleje i rozpuszczalniki, grzyby halucynogenne, mefedron i pochodne piperazyny. Poza wymienionymi jest jeszcze wiele innych narkotyków, w tym leki. Mówimy o dwóch aspektach uzależnienia: uzależnieniu psychicznym i fizycznym. Niektóre środki uzależniają silniej psychicznie, np. marihuana, amfetamina i kokaina, inne równie silnie fizycznie, np. heroina i alkohol.

W dyskusji o narkotykach często rozróżnia się narkotyki słabsze od silniejszych. Jednak w praktyce nie przekłada się to wydzielenie bezpiecznych narkotyków. Wiele osób nie uznaje możliwości uzależnienia od marihuany, twierdząc, że to bezpieczny narkotyk. Jednakże nierzadko zdarzają się pacjenci silnie od niej uzależnieni i ponoszący z tego tytułu poważne konsekwencje, jak np. 'zespół amotywacyjny’ charakteryzujący się poczuciem utraty sensu, wartości i motywacji, co skutkuje przerywaniem szkoły, kłopotami w pracy, traceniem więzi rodzinnych, myślami i próbami samobójczymi.

Każdy z narkotyków ma zdolność do wytwarzania pewnych stanów emocjonalnych i fizycznych, które ustępują wraz z końcem działania środka i przechodzą w stan przeciwny. Tak więc odstawienie środków uspokajających rozdrażnia i wzbudza niepokój, odstawienie środków pobudzających powoduje senność, apatię, przygnębienie, odstawienie środków „kolorujących świat” powoduje jeszcze większą bezbarwność życia. Nieznośność tego stanu powoduje powrót do używania.

Objawy

Objawy uzależnienia (nie muszą wystąpić wszystkie, by mówić o uzależnieniu!):

Ze względu na specyfikę problemu uzależnienia, najczęściej problem widoczny jest dla osób z otoczenia szybciej, niż dla osoby, której dotyczy. Niezatrzymana i nieleczona narkomania powoduje degradację społeczną i fizyczną aż do śmierci.

Leczenie uzależnień od narkotyków

Leczenie uzależnienia od narkotyków jest procesem długotrwałym i wieloetapowym, wymagającym zaangażowania wielu specjalistów. Pierwszym krokiem w procesie leczenia jest zrozumienie swojego problemu i przyznanie się do niego. Dopiero uświadomienie sobie braku kontroli nad przyjmowaniem substancji psychoaktywnych daje choremu motywację do zmiany. Uzależnienie od narkotyków wyniszcza organizm, prowadzi do pogorszenia się stanu zdrowia, funkcjonowania mózgu, a więc i pogorszenia koncentracji, trudności w zapamiętywaniu, a także przekłada się na codzienne życie i relacje z bliskimi.

Terapia narkomanii

Metody leczenia uzależnienia od narkotyków są dopasowywane indywidualnie do potrzeb chorego, w zależności od stopnia zaawansowania uzależnienia, wyniszczenia organizmu oraz od rodzaju uzależnienia od danej substancji psychoaktywnej.

Pierwszym krokiem leczenia jest przyznanie się przed sobą samym do problemu i do uzależnienia, dopiero wtedy można rozpocząć leczenie. Zaczyna się je od odwyku, czyli detoksu, który polega na odtruwaniu organizmu z substancji, którymi do tej pory był zatruwany. Detoks od substancji uzależniających może być trudny, dlatego powinien odbywać się pod nadzorem lekarza, a pacjent powinien otrzymywać kroplówki z uzupełniającymi elektrolitami, witaminami i minerałami. W Ośrodku Terapii Uzależnień w Radzimowicach nie prowadzimy detoksu.

Terapia i leczenie uzależnienia

Podczas leczenia narkomanii intensywnie prowadzone są działania terapeutyczne. Terapia powinna obejmować także bliskich osoby uzależnionej, które często cierpią na współuzależnienie. Leczenie może trwać nawet do 2 lat, w zależności od tego, w jakim stanie jest chory. Sama terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym trwa przynajmniej 12 miesięcy, podczas których chory uczy się rozpoznawać emocje towarzyszące chęci sięgnięcia po narkotyk oraz uczy się metod radzenia sobie z tym pragnieniem. Terapia psychologiczna może być uzupełniana działaniem leków, które przepisuje lekarz psychiatra, zajmujący się leczeniem uzależnień.

Kontynuowanie terapii oraz udział w grupach wsparcia powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb chorego, od wydarzeń w jego życiu, problemów, kryzysów. Osoba uzależniona od narkotyków powinna bezwzględnie się ich wystrzegać już zawsze.

Ośrodki dla uzależnionych od narkotyków

Leczenie narkomanii w ośrodku zamkniętym pozwala choremu odciąć się od bodźców, problemów, dotychczasowych miejsc czy sytuacji, które kojarzyły się z przyjmowaniem narkotyków. W ośrodku zamkniętym chory otoczony jest wsparciem psychologa oraz terapeuty, prowadzone są zajęcia, chory uczy się rozpoznawać emocje, które prowadzą go do nałogu. Otrzymuje też narzędzia do poradzenia sobie z problemem, do przezwyciężenia nałogu.

Prywatny ośrodek leczenia narkomanii – Ośrodek Terapii Uzależnień w Radzimowicach

Programy leczenia prowadzone w Radzimowicach obejmują intensywną terapię holistyczną, w którą wchodzą: terapia grupowa, terapia indywidualna 2x w tygodniu, psychoterapia, opieka psychiatryczna, konsultacje internistyczne, wspomaganie psychoterapii pracą z ciałem metodą Trauma Release Exercises, Feldenkrais, ćwiczenia ruchowo-oddechowe, posiłki, noclegi, cotygodniowy dostęp do basenu i sauny.

Jeśli chcesz podjąć terapię w naszym ośrodku leczenia uzależnień, zachęcamy do sprawdzenia cennika.

Nasi partnerzy

http://paulahall.co.uk/ Karkonoski Park NFZ SASH

Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia "Radzimowice" w Szklarskiej Porębie prowadzony jest przez podmiot leczniczy - Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnień "Radzimowice" Społka z o.o. z siedzibą ul. Dolna 4, 58-580 Szklarska Poręba, KRS 0000234605 NIP 694-15-64-181; REGON 390769238; Kapitał Spółki 50 000 zł;