Lekomania objawy
Lekomania to rodzaj narkomanii. Początki używania są bardzo różne: od leczenia lęku, przez leczenie bezsenności, depresji czy bólu aż do eksperymentów z lekami jako narkotykami. Jak widać początek może być medycznie uzasadniony i u wielu osób rzeczywiście tak wygląda start w uzależnienie.
Do głównych medycznych środków uzależniających należą benzodiazepiny i barbiturany oraz środki przeciwbólowe, szczególnie te, które zawierają opiaty lub opioidy. Wymienione tu leki silnie uzależniają fizycznie i psychicznie. Uzależnienie od leków jest chorobą postępującą, o ile nie zostanie zatrzymane.
Osoby uzależnione od leków zażywają ich coraz większe ilości, wielokrotnie większe niż na początku. Wraz z rozwojem uzależnienia może nastąpić samobójcze w skutkach użycie leków, nawet bez takiego zamiaru. Gdy medyczne stosowanie wymienionych tu leków nie będzie miało wyraźnych granic czasowych i dawek, problemy przez nie redukowane (lęk, niepokój, ból, bezsenność) nie ustąpią, ale będą się nasilały. Osoba uzależniona od leków będzie np. odczuwać lęk z powodu zespołu odstawiennego, niezależnie od tego jakie inne były wcześniej powody lęku.
Nierzadko lekoman nadużywa również alkoholu, odstawiając leki w okresach picia i zatrzymując picie w okresach brania leków. Łączenie tych środków zwiększa prawdopodobieństwo przedawkowania.
Leczenie
Wybrane sygnały świadczące o uzależnieniu:
- zwiększona tolerancja na leki – używanie coraz większych dawek by osiągną ten sam efekt,
- przekraczanie dawek zaleconych,
- natrętne myślenie o lekach i niepokój, że może ich zabraknąć,
- ukrywanie się z zażywaniem i oszukiwanie, co do ilości,
- negatywne zdrowotne konsekwencje zażywania, takie jak np. stany odurzenia, przeciągająca się senność (i ewentualna drażliwość), śpiączki, pobyty w szpitalach z powodu przedawkowań,
- myśli i próby samobójcze,
- izolowanie się od ludzi i samotność – powiększające się wraz z lekomanią,
- nieumiejętność innego radzenia sobie z nastrojem, sytuacjami społecznymi, niż za sprawą leków,
- nasilający się lęk i bezsenność,
- stany drżenia, bólu, niepokoju aż do stanu paniki w przypadku odstawiania leku,
- halucynacje, napady padaczkowe.
Leczenie lekomanii
Przyjmowanie coraz większych dawek leków, różnego rodzaju, nie pozostaje obojętne dla zdrowia. Leczenie uzależnień od leków należy podjąć jak najwcześniej, gdyż zwiększanie dawek leków może doprowadzić do poważnego zatrucia organizmu. W wyniku odstawienia leków dochodzi do bardzo dużego pogorszenia samopoczucia, czego chory powinien mieć świadomość. Leczenie lekomanii rozpoczyna się od uświadomienia sobie problemu, braku kontroli nad zażywanymi substancjami, a także zagrożeń, jakie ze sobą niesie nałóg. Proces leczenia jest długotrwały i dopasowany indywidualnie do każdego chorego – dużo zależy także od rodzaju leku, od którego uzależniony jest pacjent.
Jak leczyć lekomanię?
Osoba uzależniona musi zbudować w sobie motywację do zerwania z nałogiem, a nad tym może pracować na terapii. Nierzadko silną motywacją są bliscy, na których uzależnienie odbija swoje piętno. Leczenie lekomanii opiera się o psychoterapię, podczas której chory otrzymuje wsparcie, a także dokładnie analizuje przyczyny uzależnienia i uczy się radzić sobie z nimi. Każdy uzależniony pacjent traktowany jest indywidualnie, a rodzaj terapii dobierany jest do jego potrzeb.
Ośrodek leczenia uzależnień od leków
Leczenie lekomanii może odbywać się w ośrodku zamkniętym, gdzie indywidualnie do chorego dobierany jest program terapii. Co ważne, podczas takiego pobytu dochodzi do zmiany miejsca, czasowego uwolnienia się od problemów, nie ma także dostępności do substancji odurzających, co pomaga przetrwać pierwsze chwile kryzysu. Podczas leczenia uzależnienia od leków chory otrzymuje wsparcie psychologa oraz narzędzia, do radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Cały czas pracuje też nad swoją motywacją do zerwania z nałogiem.
Lekomania – terapia
W leczeniu uzależnienia od leków wykorzystuje się kilka modeli terapeutycznych, wśród nich najpopularniejsze to terapia indywidualna oraz grupowa. Chory musi poznać psychologiczne podłoże nałogu, a także wypracować zachowania, które pomogą mu wytrwać w abstynencji. Zawsze leczenie uzależnienia od leków należy rozpocząć od detoksu, który spowoduje pogorszenie samopoczucia pacjenta – należy mieć świadomość, że objawy odstawienne mogą być bardzo nieprzyjemne.
Uzależnienie od leków często rzutuje na całą rodzinę, dlatego wszyscy bliscy osoby uzależnionej powinni zasięgnąć porady terapeuty, który uświadomi im mechanizm uzależnienia, zagrożenia oraz podpowie, jak radzić sobie z problemem.
Leczenie uzależnienia od leków przeciwbólowych
Leki przeciwbólowe, czyli opioidy, to silnie uzależniające substancje, a ich odstawienie wymaga pomocy medycznej. Pacjent nie będzie w stanie poradzić sobie z zespołem odstawienia samodzielnie. W Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnień w Radzimowicach nie prowadzimy detoksu.
Jeśli chcesz podjąć terapię w naszym ośrodku leczenia uzależnień, zachęcamy do sprawdzenia cennika.