Alkoholizm objawy
Alkoholizm uważa się za chroniczną, postępującą, potencjalnie śmiertelną chorobę.
Chroniczna – inaczej przewlekła, co znaczy, że rozwija się w ciągu wielu lat. Alkoholikiem jest się od momentu uzależnienia. Nie można mieć więcej albo mniej raka; czy więcej albo mniej cukrzycy. Albo się ma raka, albo nie. Albo się jest alkoholikiem, albo nie.
Postępująca – to znaczy, że choroba się rozwija według pewnych etapów. Każdy następny etap jest gorszy. Jeśli się jej nie zatrzyma w fazie krytycznej, to za parę lat będzie następna, dużo gorsza, faza chroniczna.
Potencjalnie śmiertelna – to znaczy, że alkoholizm zabija albo dosłownie, np. około 20% tzw. delirium kończy się śmiercią, albo umiera się na skutek różnych powikłań czy cierpienia, np. około 45% samobójców to alkoholicy.
Alkoholizm leczenie
Choroba – to znaczy, że powstaje niezależnie od woli. Nie wiadomo do końca dlaczego tak jest, że niektórzy ludzie się uzależniają, a inni nie. Niektórzy nasi pacjenci już po dwóch latach picia byli alkoholikami, inni potrzebowali na to 10 lub więcej lat. Choroba ta ma też pewne charakterystyczne objawy oraz, jak każda choroba, uszkadza człowieka – myślenie, uczucia, psychikę i ciało. Kiedy ktoś zachoruje, nie myślimy za wiele o tym, czyja to wina, tylko jak mu pomóc. Tak samo jest z alkoholizmem. To nie jest Twoja wina, że stałeś się alkoholikiem, ale to od Ciebie zależy jak długo ta choroba będzie się rozwijać.
Jeżeli:
- jak zaczynasz pić, to nie możesz przestać i pijesz przez kilka dni (a nawet tygodni czy miesięcy)
- kiedy przestajesz pić, cierpisz na różnego rodzaju dotkliwe objawy, np. narastające uczucie niepokoju, drżenie rąk, wymioty, biegunkę, nadmierną potliwość, problemy ze snem itp.
- pijesz pomimo problemów, z tym związanych (np. kłótni i awantur w domu, problemów w pracy, dolegliwości zdrowotnych)
prawdopodobnie jesteś uzależniony i potrzebujesz pomocy.
Prywatne leczenie alkoholizmu
Leczenie uzależnienia od alkoholu jest procesem długotrwałym, wymagający współpracy kilku specjalistów. Przede wszystkim leczenie alkoholizmu w domu jest na ogół nieskuteczne, alternatywą są państwowe lub prywatne ośrodki leczenia uzależnień. Pierwszym warunkiem podjęcia leczenia jest abstynencja, a więc osoba uzależniona musi poddać się detoksowi.
Etapy leczenia uzależnienia od alkoholu
- Uświadomienie sobie problemu – osoba uzależniona musi przyznać, że ma problem i potrzebuje pomocy.
- Wykonanie podstawowych badań: krwi, EKG, USG jamy brzusznej oraz testów psychologicznych.
- Wraz z psychoterapeutą i lekarzem ustala się sposób terapii – dobierany jest on do fazy choroby, stanu fizycznego i kondycji psychicznej osoby uzależnionej.
- Proces leczenia jest długi, a pacjentowi zaleca się korzystać z różnych form terapii, także grupowych spotkań. Osobom, które pokonały nałóg zalecane są kursy motywacyjne, aby wytrwały w trzeźwości.
Terapia dla alkoholików
Terapia alkoholizmu trwa do kilkunastu tygodni i powinna być kontynuowana po opuszczeniu ośrodka leczenia alkoholizmu. Osoba uzależniona powinna odmawiać alkoholu już zawsze, a także unikać miejsc, które kojarzą się ze spożywaniem alkoholu. Zalecane jest unikanie kupowania alkoholu nawet na prezent, a także rezygnacja z kontaktów z osobami, które nie wspierają chorego w walce z nałogiem. Należy także pamiętać, że alkoholik po terapii musi zrezygnować z kosmetyków, słodyczy czy deserów z dodatkiem alkoholu, ponieważ po kontakcie z nimi, czując zapach alkoholu, może poczuć niepohamowany głód alkoholowy.
Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, a po terapii należy wystrzegać się powrotu do nałogu – do czego może prowadzić nawet najmniejszy kontakt z alkoholem.
Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu
Leczenie alkoholizmu w ośrodku zamkniętym pomaga odciąć się od rzeczywistości, unikać potencjalnych sytuacji, w których rozwiązaniem było sięgnięcie po alkohol. Terapia alkoholizmu w ośrodku zamkniętym uwzględnia indywidualne potrzeby każdego pacjenta, prowadzona jest w oparciu o stan chorego i przez wykwalifikowany personel.
Terapia alkoholizmu w zakładzie zamkniętym może być prowadzona komercyjnie oraz w ramach NFZ, ale należy mieć świadomość, że czas oczekiwania na terapię z NFZ może wynosić nawet do 2 lat. Tymczasem ważne jest, aby walkę z uzależnieniem podjąć jak najszybciej.
Jeśli chcesz podjąć terapię w naszym ośrodku leczenia uzależnień, zachęcamy do sprawdzenia cennika.