Szukaj Zadzwoń
 • Zadzwoń

  Rejestracja: terapia płatna i refundowana przez NFZ

  mgr Paweł Mazur
  tel. 75/717-47-22
  (poniedziałek, środa, piątek)
  kom. 607-431-202
  (poniedziałek – piątek w godz. 9-17)

  Dodatkowy kontakt w sprawie terapii płatnej:
  mgr Daniel Smogulecki
  tel. 731-104-969

“RADZIMOWICE”

W 1980 roku w małej osadzie Radzimowice na pogórzu Kaczawskim młody, pełny pomysłów psycholog Piotr Barczak założył unikatową placówkę, która miała leczyć tzw. “beznadziejne przypadki” chronicznych alkoholików. Wiedział, że aby skutecznie pomóc tym, którym nikt nie pomógł do tej pory, potrzebne są duże umiejętności, wiedza, ale także wielka miłość do ludzi.

Nasza historia

Pacjenci mieszkali w tym miejscu przez wiele miesięcy, uprawiali rolę, gotowali, byli praktycznie samowystarczalni. Przez wiele lat pomógł w tym wyjątkowym miejscu kilkuset osobom. Jednocześnie szkolił się w wielu miejscach m.in w USA czy w Rosji i rozwijał swój zespół.

W 2000 roku przeniósł tą legendarną placówkę do budynku dawnego pensjonatu FWP “Konwalia” w Szklarskiej Porębie, otwierając tutaj Ośrodek Terapii Uzależnień “Radzimowice” (na pamiątkę miejsca, w którym wszystko się zaczęło).

Nasza historia

Okazało się, że zaczęli tu trafiać stopniowo ludzie, którzy cierpieli w związku z różnymi uzależnieniami z całej Polski, a następnie z całego świata. Piotr Barczak rozwijał w tym miejscu swój autorski, unikalny program leczenia uzależnień, czerpiąc z własnych doświadczeń oraz najnowszych osiągnięć psychoterapii. Dbał również o to, aby zespół Ośrodka składał się z ludzi o wysokich kwalifikacjach, ale przede wszystkim z psychoterapeutów, którzy naprawdę kochają ludzi i swoją pracę.

Nasza historia

Już 18 lat temu do Piotra Barczaka zaczęli trafiać ludzie, którzy borykali się z problemem uzależnienia od seksu. Nikt w tym czasie nie zajmował się tym problemem w Europie Środkowej. Cierpienie pacjentów było bagatelizowane w wielu miejscach. Dlatego Piotr Barczak zaczął badać to zjawisko oraz szkolić się, m.in. w USA, gdzie problem był już lepiej znany. Wkrótce Ośrodek Terapii Uzależnień “Radzimowice” stał się pierwszą placówką, leczącą osoby uzależnione od seksu, w Europie Środkowej.

Już w 2003 Piotr Barczak zorganizował pierwszą w Polsce konferencję, poświęconą uzależnieniu od seksu. Jednocześnie w placówce skuteczną pomoc otrzymywało tysiące ludzi, borykających się z różnymi uzależnieniami, m.in od alkoholu, narkotyków, dopalaczy, leków, hazardu, komputera, pracy oraz ludzie z zaburzeniami odżywiania. Placówka zyskiwała opinie najlepszego Ośrodka Terapii Uzależnień w Polsce, a pacjenci rekomendowali Ośrodek jako miejsce bardzo skutecznej terapii.

Nasza historia

Dla Piotra Barczaka niezwykle ważny był ciągły rozwój i poszukiwania. Ośrodek w tym czasie nawiązywał współpracę z czołowymi psychoterapeutami w Polsce, takimi jak m.in Bohdan Woronowicz. Współpracował w pracach badawczych z Uczelniami Wyższymi. Niestety w 2009 roku Piotr dowiedział się o tym że jest ciężki chory i 16 maja 2010 roku zmarł. Wydawało się, że to jż koniec tej wyjątkowej placówki. Trudno było wyobrazić sobie dalsze istnienie Ośrodka bez jego charyzmatycznego założyciela. Na szczęście dzięki dużej determinacji żony i córki Piotra Barczaka, które przejęły Ośrodek oraz wyjątkowemu zespołowi “Radzimowic”, Ośrodek był w stanie przetrwać wielki kryzys i wyznaczyć nowy kierunek rozwoju oparty na dotychczasowych wartościach.

Nasza historia

Już w 2013 Ośrodek zorganizował pierwsze w Polsce szkolenie dla specjalistów, dotyczące pomocy osobom uzależnionym od seksu, zapraszając do Polski czołową specjalistkę w tej dziedzinie Paulę Hall oraz Nicka Turnera. W 2015 roku “Radzimowice” jako jedyna placówka w Polsce stały się członkiem Brytyjskiego Association for the Treatment of Sex Addiction & Compulsivity, a w 2019 prestiżowej amerykańskiej Society For The Advancement Of Sexual Health. Ośrodek, kontynuując pionierską tradycję miejsca specjalizującego się w leczeniu uzależnień seksualnych, utworzył Polski Instytut Terapii Uzależnienia od Seksu.

Nasza historia

W ostatnich latach o terapii w Ośrodku pisały m.in Polityka, Gazeta Wyborcza, Newsweek, Seksuologia Polska. Materiał o “Radzimowicach” realizowało Radio TOK FM czy TVN. Powstała powieść inspirowana Ośrodkiem i jego założycielem Piotrem Barczakiem.

Mimo trudnych chwil Ośrodek nadal się dynamicznie rozwija i poszukuje nowych metod skutecznej pomocy osobom cierpiącym z powodu różnych uzależnień, np. w ostatnich latach, rozwijając metody pracy z ciałem, wspierające tradycyjną psychoterapię. Ciągle ważne są wartości, które rozwijał tutaj Piotr Barczak, takie jak szacunek do pacjenta, miłość do ludzi, budowanie poczucia bezpieczeństwa. Wciąż wielkim atutem są niezwykli ludzie pracujący w tym miejscu, charakteryzujący się wysokimi kwalifikacjami i wielkimi sercami.

Nasza historia

 

Nasi partnerzy

http://paulahall.co.uk/ Karkonoski Park NFZ SASH

Nasze projekty

Seksoholizm Męska droga

Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia "Radzimowice" w Szklarskiej Porębie prowadzony jest przez podmiot leczniczy - Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnień "Radzimowice" Społka z o.o. z siedzibą 59-500 Złotoryja ul.Garbarska6/4 KRS 0000234605 NIP 694-15-64-181; REGON 390769238; Kapitał Spółki 50 000 zł;

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj od nas najnowsze informacje o szkoleniach i nowościach w Ośrodku.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora danych osobowych: OTUiW "Radzimowice" Spółka z o.o., 59-500 Złotoryja ul.Garbarska 6/4; ("Administrator") w celach związanych z obsługą wysyłki newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne w celu otrzymania newslettera.

Wysyłaj mi swój biuletyn (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).