Szukaj Zadzwoń
  • Zadzwoń

    Rejestracja!
    Terapia płatna i refundowana przez NFZ

    tel. +48 75 7174722

    poniedziałek-sobota

RADZIMOWICE (MAGAZYN TIMM kwiecień 2019 strona 37)

W 1980 roku w małej osadzie Radzimowice pośród gór Kaczawskich młody psycholog Piotr Barczak założył wyjątkową placówkę, która miała leczyć tzw. “beznadziejne przypadki” chronicznych alkoholików. Wiedział, że aby skutecznie pomóc tym, którym nikt nie pomógł do tej pory, potrzebne są duże umiejętności, wiedza, ale także duża miłość do ludzi. Pacjenci mieszkali w tym miejscu przez wiele miesięcy, uprawiali rolę, gotowali, byli prawie samowystarczalni. Przez wiele lat pomógł w tym wyjątkowym miejscu kilkuset osobom. W tym czasie szkolił się w USA czy w Rosji i rozwijał swój zespół.

W 2000 roku przeniósł tą legendarną placówkę do budynku dawnego pensjonatu FWP “Konwalia” w Szklarskiej Porębie, otwierając tutaj Ośrodek Terapii Uzależnień “Radzimowice” (na pamiątkę miejsca, w którym wszystko się zaczęło).

Okazało się, że zaczęli tu trafiać stopniowo ludzie, którzy cierpieli w związku z różnymi uzależnieniami z całej Polski, a następnie z Europy (i nie tylko). Piotr Barczak rozwijał w tym miejscu swój autorski, unikalny program leczenia uzależnień, czerpiąc z własnych doświadczeń oraz najnowszych osiągnięć psychologii z innych krajów. Dbał również o to, aby zespół Ośrodka składał się z ludzi o wysokich kwalifikacjach, ale przede wszystkim z psychoterapeutów, którzy kochają ludzi i swoją pracę.

Już 18 lat temu do Piotra Barczaka zaczęli trafiać ludzie, którzy borykali się z problemem uzależnienia od seksu. Nikt w tym czasie nie zajmował się tym problemem w Europie Środkowej. Cierpienie pacjentów było bagatelizowane w wielu miejscach. Dlatego Piotr Barczak zaczął badać to uzależnienie oraz szkolić się, m.in w USA, gdzie problem był już lepiej znany. Tym samym Ośrodek Terapii Uzależnień “Radzimowice” stał się pierwszą placówką, leczącą osoby uzależnione od seksu, w Europie Środkowej.

Już w 2003 Piotr Barczak zorganizował pierwszą w Polsce konferencję, poświęconą temu uzależnieniu. Jednocześnie w placówce skuteczną pomoc otrzymywało tysiące ludzi, borykających się z różnymi uzależnieniami, m.in od alkoholu, narkotyków, dopalaczy, leków, hazardu, komputera, pracy oraz ludzie z zaburzeniami odżywiania. Placówka zyskiwała opinie najlepszego Ośrodka Terapii Uzależnień w Polsce, a pacjenci rekomendowali Ośrodek jako miejsce bardzo skutecznej terapii.

Dla Piotra Barczaka niezwykle ważny był ciągły rozwój i poszukiwania. Ośrodek w tym czasie nawiązywał współpracę z czołowymi psychoterapeutami w Polsce, takimi jak m.in Bohdan Woronowicz. Współpracował w pracach badawczych z Uczelniami Wyższymi. Niestety w 2009 roku Piotr dowiedział się o tym że jest chory i po 5 miesiącach zmarł. Wydawało się, że jest to koniec tej wyjątkowej placówki. Trudno było wyobrazić sobie dalsze istnienie Ośrodka bez jego charyzmatycznego założyciela. Na szczęście dzięki dużej determinacji żony i córki Piotra Barczaka, które przejęły Ośrodek oraz wyjątkowemu zespołowi “Radzimowic”, Ośrodek był w stanie przetrwać wielki kryzys i wyznaczyć nowy kierunek rozwoju oparty na dotychczasowych wartościach.

Już w 2013 Ośrodek zorganizował pierwsze w Polsce szkolenie dla specjalistów, dotyczące pomocy osobom uzależnionym od seksu, zapraszając do Polski czołową specjalistkę w tej dziedzinie Paulę Hall oraz Nicka Turnera. W 2015 roku “Radzimowice” jako jedyna placówka w Polsce stały się członkiem Brytyjskiego Association for the Treatment of Sex Addiction & Compulsivity, a w 2019 prestiżowej amerykańskiej Society For The Advancement Of Sexual Health. Ośrodek, kontynuując pionierską tradycję miejsca specjalizującego się w leczeniu uzależnień seksualnych, utworzył Polski Instytut Terapii Uzależnienia od Seksu.

W ostatnich latach o terapii w Ośrodku pisały m.in Polityka, Gazeta Wyborcza, Newsweek, Seksuologia Polska. Materiał o “Radzimowicach” realizowało Radio TOK FM czy TVN.

Mimo trudnych chwil Ośrodek nadal się dynamicznie rozwija i poszukuje nowych metod skutecznej pomocy osobom cierpiącym z powodu różnych uzależnień, np. w ostatnich latach, rozwijając metody pracy z ciałem, wspierające tradycyjną psychoterapię. Ciągle ważne są wartości, które rozwijał tutaj Piotr Barczak, takie jak szacunek do pacjenta, miłość do ludzi, budowanie poczucia bezpieczeństwa. Wciąż wielkim atutem są niezwykli ludzie pracujący w tym miejscu, charakteryzujący się wysokimi kwalifikacjami i wielkimi sercami.

W tym roku Ośrodek będzie świętował 35 rocznicę swojego istnienia

Link do artykułu 

Nasi partnerzy

http://paulahall.co.uk/ Karkonoski Park NFZ SASH

Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia "Radzimowice" w Szklarskiej Porębie prowadzony jest przez podmiot leczniczy - Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnień "Radzimowice" Społka z o.o. z siedzibą ul. Dolna 4, 58-580 Szklarska Poręba, KRS 0000234605 NIP 694-15-64-181; REGON 390769238; Kapitał Spółki 50 000 zł;