Szukaj Zadzwoń
  • Zadzwoń

    Rejestracja!
    Terapia płatna i refundowana przez NFZ

    Tel.: +48 75 717 47 22

    Poniedziałek – Piątek w godzinach od 8:00 do 16:00

Kokaina to jeden z najsilniejszych narkotyków, który wywodzi się z liści koki, rośliny występującej głównie w Ameryce Południowej. Choć może być w postaci białego proszku lub kryształków, jej działanie na organizm pozostaje jednakowo niebezpieczne. Kiedy trafia do organizmu, kokaina powoduje natychmiastowy wzrost poziomu dopaminy, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za uczucie przyjemności. To właśnie ten mechanizm sprawia, że kokaina tak silnie uzależnia. Dopamina jest uwalniana w nadmiarze, co wywołuje euforię, poczucie siły, pewności siebie i niezwykłej energii.

Jednak ten krótki moment przyjemności ma swoją cenę. Działanie kokainy na organizm jest bardzo intensywne, ale krótkotrwałe. To, co początkowo wydaje się być „piekielnym zastrzykiem energii”, szybko ustępuje miejsca stanowi wyczerpania i depresji. Ponadto, nadużywanie kokainy powoduje liczne zmiany w mózgu, prowadząc do zaburzeń w regulowaniu emocji i reakcji na stres. Z biegiem czasu, organizm zaczyna wymagać coraz wyższych dawek, by osiągnąć ten sam efekt. To właśnie mechanizm uzależnienia – organizm „przyzwyczaja się” do kokainy, a użytkownik staje się zależny od jej działania.

Skutki długotrwałego stosowania kokainy są druzgocące. Na poziomie fizycznym wpływa ona na układ krążenia, podwyższając ciśnienie krwi i przyspieszając tętno, co może prowadzić do zawałów serca, udarów mózgu, a nawet śmierci. Kokaina ma również destrukcyjny wpływ na układ oddechowy, wątroby i nerki. Niezwykle groźne są także zmiany psychiczne – osoby uzależnione od kokainy często doświadczają lęków, paranoi, halucynacji, a w skrajnych przypadkach mogą mieć myśli samobójcze.

Ważnym aspektem jest również silne uzależnienie psychiczne, które towarzyszy nadużywaniu kokainy. Osoby uzależnione tracą kontrolę nad swoim życiem, zaniedbują obowiązki, relacje międzyludzkie, a ich życie kręci się wokół zdobywania kolejnych dawek. Uzależnienie to nie tylko kwestia przyzwyczajenia ciała do narkotyku, ale również potrzeba „ucieczki” od problemów życiowych, stresu, lęków czy traumatycznych przeżyć.

Kokaina, mimo że oferuje chwilową euforię, to w rzeczywistości jest potężnym wrogiem zdrowia, a jej konsekwencje mogą zmienić życie osoby uzależnionej na zawsze. To nie tylko substancja, która zniszczy ciało, ale także psychikę, wciągając ludzi w spiralę, z której wyjście jest niezwykle trudne. Najbardziej efektywnym sposobem leczenia uzależnienia od kokainy jest stacjonarna terapia uzależnień w zamkniętym ośrodku. Dzieje się tak w związku z bardzo intensywnymi oddziaływaniami terapeutycznymi w tym czasie oraz brakiem dostępu do kokainy. Wymuszona abstynencja pozwala na szybszy wgląd w osobistą sytuacje życiową.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Nasi partnerzy

http://paulahall.co.uk/ Karkonoski Park NFZ SASH

Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia "Radzimowice" w Szklarskiej Porębie prowadzony jest przez podmiot leczniczy - Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnień "Radzimowice" Społka z o.o. z siedzibą ul. Dolna 4, 58-580 Szklarska Poręba, KRS 0000234605 NIP 694-15-64-181; REGON 390769238; Kapitał Spółki 50 000 zł;

0
Would love your thoughts, please comment.x
0
Would love your thoughts, please comment.x