Szukaj Zadzwoń
  • Zadzwoń

    Rejestracja!
    Terapia płatna i refundowana przez NFZ

    tel. +48 75 7174722

    poniedziałek-sobota

Dlaczego skorzystać z pracy z ciałem?

Przez długi czas psychoterapia zajmowała się tylko emocjami i intelektem, niemal całkowicie ignorując ciało, które leżało w domenie lekarzy i fizjoterapeutów. Obecnie wiemy, że ciało jest nośnikiem emocji oraz napięć a także, że nosi w sobie pamięć o wszystkich naszych doświadczeniach. Niekiedy niemożliwe jest dokonanie głębszej zmiany lub „pójście dalej” w procesie terapeutycznym bez odwołania się do ciała. Szczególnie dotyczy to osób po doświadczeniach traumatycznych.

W naszym ośrodku od lat łączymy pracę z ciałem z pracą psychoterapeutyczną. Posługujemy się dwoma metodami: TRE oraz Feldenkraisa. Obie metody są łagodne i bezpieczne.

TRE – Trauma Releasing Exercises – ćwiczenia uwalniające traumę i napięcie z ciała.

W sytuacji stresu lub napięcia, nasze ciała wchodzą w stan „walki”, „ucieczki” bądź „zamrożenia”. Jest to stan ogromnej mobilizacji organizmu. Mięśnie całego ciała się napinają w gotowości do działania, układ hormonalny działa na najwyższych obrotach, wzrasta ciśnienie krwi. Kiedy mija sytuacja stresowa, organizmy wszystkich ssaków są przystosowane do tego, by wrócić do stanu równowagi. Służy do tego mechanizm drżenia neurogenicznego. Drżenie mięśni jest naturalnym sposobem uwolnienia napięcia, które zgromadziło się w mięśniach w trakcie stresu. Wszyscy tego doświadczamy, kiedy np. podczas wystąpienia publicznego drżą nam nogi, albo trzęsiemy się po wybudzeniu z narkozy, lub trzęsie nam się broda po silnym doświadczeniu emocjonalnym. Niestety  z powodu uwarunkowań kulturowych często blokujemy ten naturalny proces. Ćwiczenia TRE w nieinwazyjny sposób pomagają ciału doświadczyć naturalnego drżenia, dzięki czemu może się rozluźnić i w skuteczny sposób wzbogacić swój proces terapeutyczny.

Metoda Feldenkraisa – metoda reedukacji ruchowej

Od narodzin mamy zdolność poszukiwania i tworzenia nowych wzorców ruchowych. Z wiekiem pod wpływem doświadczeń życiowych kształtują się wzorce ruchowe, przy których trwamy nawet jeśli są one dla nas niekorzystne. Trzymanie się takich wzorców prowadzi do przeciążeń, dolegliwości bólowych, wad postawy, zwyrodnień stawów. Podobna zasada odnosi się do wzorców myślenia, działania, zachowania w grupie, postrzegania siebie i świata. Mózg ludzki ma zdolności tworzenia nowych wzorców ruchowych, co oznacza, że nie musimy wciąż tkwić w starych schematach. Metoda Feldenkraisa jest sposobem na lepsze poznanie siebie – swoich wzorców poruszania się, reagowania i działania. Metoda ta uruchamia nasz niewykorzystany potencjał. Dzięki temu możliwy jest ciągły rozwój.  Ruch staje się środkiem do samopoznania i uruchamia proces rozwoju

Istnieją dwa sposoby pracy w metodzie Feldenkraisa:

Metoda Feldenkraisa pomaga zintegrować ciało, umysł i emocje .Doświadczamy tego, że ciało to my – też czuje, też pamięta i na swój sposób też „myśli”. Uczymy się dostrzegać nowe możliwości nie tylko w zakresie poruszania się, ale życia w ogóle.

Nasi partnerzy

http://paulahall.co.uk/ Karkonoski Park NFZ SASH

Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia "Radzimowice" w Szklarskiej Porębie prowadzony jest przez podmiot leczniczy - Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnień "Radzimowice" Społka z o.o. z siedzibą ul. Dolna 4, 58-580 Szklarska Poręba, KRS 0000234605 NIP 694-15-64-181; REGON 390769238; Kapitał Spółki 50 000 zł;