Szukaj Zadzwoń
  • Zadzwoń

    Rejestracja!
    Terapia płatna i refundowana przez NFZ

    tel. +48 75 7174722

    poniedziałek-sobota

Głód alkoholowy

Czym jest głód alkoholowy?

Głód alkoholowy jest jednym z objawów zespołu uzależnienia od substancji. W klasyfikacji zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowań ICD-10 definiowany jest jako” silne pragnienie przyjmowania substancji albo poczucie przymusu jej przyjmowania” (Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD-10. Opisy kliniczne i wskazówki diagnostyczne).

Głodu alkoholowego doświadczają osoby w czynnym nałogu, jak i osoby pozostające w abstynencji. Zatrzymanie picia alkoholu i trzeźwienie osoby uzależnionej nie gwarantuje braku pojawiania się objawów głodu. Zdarza się, że nawet w czasie kilkuletniej abstynencji osoby uzależnione mogą odczuwać objawy głodu – odczuwać swoisty dyskomfort emocjonalny i psychiczny, mogą śnić o momentach związanych z piciem, itp. Nie ma jednoznacznie określonych sytuacji kiedy głód nałogu może się pojawić. W początkowym okresie abstynencji mogą to być np. sytuacje kiedy osoba uzależniona przeżywa kryzys życiowy lub stres, mogą to być okoliczności, które przypominają jej wcześniejsze picie alkoholu. Wystąpienie tego objawu u osób uzależnionych może prowadzić do decyzji o przerwaniu abstynencji.

Jak rozpoznać objawy głodu alkoholowego?

Niektóre osoby uzależnione mówią, że nie przeżywają głodu ponieważ nie myślą o piciu, nie chce im się pić alkoholu, a nawet mają obrzydzenie na myśl o alkoholu. Czy jednak to wystarczy by mówić, że nie przeżywa się głodu alkoholowego. Taki sposób interpretacji jest obarczony błędem, ponieważ głód alkoholowy to nie tylko myśli, pragnienia wprost związane z alkoholem, ale to stan psychiki, sposób przeżywania emocji, zachowania i reakcje na sytuacje w życiu. W związku z powyższym dobrze jest obserwować siebie w czterech obszarach:

Pomimo, że głód jest objawem charakterystycznym dla wszystkich uzależnionych osób, u każdego będzie się on objawiał nieco inaczej. Każdy człowiek jest indywidualnością, ma inne doświadczenia życiowe za sobą, inne usposobienie. Niemniej jednak jeśli osoby uzależnione chcą podjąć wysiłek przerwania picia i utrzymania abstynencji warto nauczyć się rozpoznawać własne objawy głodu alkoholowego.

Pomocnym narzędziem może być popularny „Dzienniczek głodu alkoholowego”.

Ewa Bączkowska
terapeuta z Ośrodka Radzimowice w Szklarskiej Porębie

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nasi partnerzy

http://paulahall.co.uk/ Karkonoski Park NFZ SASH

Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia "Radzimowice" w Szklarskiej Porębie prowadzony jest przez podmiot leczniczy - Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnień "Radzimowice" Społka z o.o. z siedzibą ul. Dolna 4, 58-580 Szklarska Poręba, KRS 0000234605 NIP 694-15-64-181; REGON 390769238; Kapitał Spółki 50 000 zł;

0
Would love your thoughts, please comment.x