Dwumiesięcznik specjalistyczny TUW 5/2020 “Placówki w obliczu pandemii koronowirusa”
Link do tekstu oryginalnego poniżej (strona 8)
Na początku marca wprowadziliśmy szereg działań mających zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się koronawirusa w Ośrodku.
Wśród takich decyzji znalazło się wstrzymanie przepustek oraz odwiedzin w Ośrodku. Ze wszystkimi pacjentami, którzy mieli przyjechać na terapię lub rejestrowali się robiliśmy szczegółowy wywiad, badaliśmy ich podczas przyjęcia.2 tygodnie później podjeliśmy decyzje o całkowitym wstrzymaniu przyjęć nowych pacjentów.
W związku z zagrożeniem odwołaliśmy comiesięczny zlot naszych absolwentów ,który miał odbyć się 21.3. Absolwenci przyjęli to ze zrozumieniem. Następne spotkanie absolwentów ,które odbędzie się w kwietniu zostanie przeprowadzone na platformie ZOOM. Inicjatywa ta spotkała się z dużym zainteresowaniem. Równolegle uruchomiliśmy możliwość terapii On Line.
Ostatecznie 15 kwietnia zawiesiliśmy całkowicie oddział leczenia stacjonarnego.
Ostatnie dni działania oddziału były bardzo trudnym czasem dla wszystkich pacjentów. Staraliśmy się pomagać im w radzeniu sobie z uczuciami lęku i niepewności.
Docierają do nas również informacje od naszych byłych pacjentów, że to dla części z nich wyjątkowo trudny czas. Osoby uzależnione mówią, że przeżywają silne głody, niektórzy z nich wracają do aktywnego nałogu (alkohol, pornografia, środki psychoaktywne). Inne osoby mówią z kolei o tym, że mają tym większą motywację, żeby się nie poddać. Starają się akceptować to, na co nie mają wpływu i korzystać z dostępnych źródeł wsparcia.
Zdecydowaliśmy się również w ostatnim okresie na uruchomienie akcje #nakwarantannieniepije.
Dużo niepewności przeżywamy również my, terapeuci oraz osoby zarządzające Ośrodkiem. Pytanie jak radzić sobie z brakiem przychodów.? Kiedy możliwe będzie przyjmowanie nowych pacjentów?
Bardzo możliwe, że ponowne otwarcie Ośrodka będzie miało miejsce w czasie gdy epidemia całkiem jeszcze nie wygaśnie, dlatego ustalamy nowe procedury, które pomogą nam zmniejszyć prawdopodobieństwa zarażania się terapeutów lub pacjentów. Jednym z narzędzi mają być testy badające przeciwciała COVID-19 ,którymi chcielibyśmy badać nowych pacjentów.
Najbliższy czas staramy się wykorzystać nad projektami, które usprawnią naszą pracę, kiedy nasz Ośrodek znów zacznie pracować normalnie. Staramy się uruchamiać również projekty, które mają wspierać osoby uzależnione i ich rodziny w tym trudnym czasie m.in. poradnia ON LINE, bezpłatne webinary, bezpłatna infolinia, wspieranie pacjentów oczekujących na przyjęcia do Ośrodka, organizowanie akcji społecznych angażujących innych ludzi i instytucje, aby nieść pomoc osobom uzależnionym, ich rodzinom, ofiarom przemocy.
Ten trudny czas na pewno spowoduje nasilenie się zjawiska uzależnień w naszym społeczeństwie.
Dlatego chcielibyśmy, aby lecznictwo odwykowe mogło liczyć na większe wsparcie ze strony instytucji rządowych, aby jeszcze efektywniej służyć społeczeństwu.
Daniel Smogulecki
Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnień „Radzimowice” w Szklarskiej Porębie