Szukaj Zadzwoń
  • Zadzwoń

    Rejestracja!
    Terapia płatna i refundowana przez NFZ

    Tel.: +48 75 717 47 22

    Poniedziałek – Piątek w godzinach od 8:00 do 16:00

Detoks, czyli proces oczyszczania organizmu z substancji psychoaktywnych, jest kluczowym elementem terapii uzależnień. Celem detoksu jest złagodzenie objawów odstawienia, które mogą wystąpić po przerwaniu stosowania substancji uzależniającej, oraz przygotowanie pacjenta do dalszej terapii. Istnieją różne sposoby przeprowadzenia detoksu, ale w ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się podejście “na telefon”. Dlaczego detoks na oddziale szpitalnym jest bezpieczniejszy i bardziej skuteczny niż tzw. detoks “na telefon”.

Pierwszym argumentem za przeprowadzeniem detoksu na oddziale szpitalnym jest stała kontrola stanu pacjenta. W trakcie detoksu na oddziale szpitalnym pacjent jest pod ciągłą opieką personelu medycznego (lekarz, pielęgniarka), którzy są w stanie szybko zareagować w przypadku nagłego pogorszenia stanu pacjenta. W przypadku detoksu “na telefon” pacjent pozostaje sam, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji (pogorszenie stanu zdrowia, samopoczucia, myśli samobójcze). Kontrola stanu pacjenta w czasie detoksu na oddziale szpitalnym jest kluczowa, zwłaszcza w przypadku osób, które w przeszłości miały problemy z depresją lub innymi zaburzeniami psychicznymi.

Kolejnym argumentem za przeprowadzeniem detoksu na oddziale szpitalnym jest możliwość monitorowania objawów odstawienia. Objawy odstawienia po przerwaniu stosowania substancji psychoaktywnych mogą być bardzo ciężkie i powodować wiele nieprzyjemnych doznań. W przypadku detoksu na oddziale szpitalnym personel medyczny jest w stanie skutecznie złagodzić te objawy, np. poprzez podawanie odpowiednich leków. W przypadku detoksu “na telefon” pacjent musi radzić sobie sam z objawami odstawienia, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, np. do samodzielnego podawania sobie nieodpowiednich leków lub złamania abstynencji i powrotu do stosowania środka psychoaktywnego.

W przypadku odtrucia na oddziale szpitalnym personel medyczny może na bieżąco modyfikować leczenia pacjenta w zależności od zmieniającego się dynamicznie stanu zdrowia i samopoczucia pacjenta. Poza tym pacjent może mieć kontakt z terapeutą, który w tym ważnym momencie może pracować nad wzmocnieniem motywacji pacjenta do podjęcia kolejnych kroków, niezbędnych do uzyskania trwałej zmiany tj. zaprzestania używania środka psychoaktywnego (alkohol, narkotyki itp.) 

Reasumując. Odstawianie substancji psychoaktywnej to moment, w którym zdrowie i życia jest zagrożone, dlatego taka osoba musi być pod stałą opieką personelu medycznego. To też dopiero pierwszy krok aby odstawić na dłużej lub na stałe szkodliwą substancje psychoaktywną. Dlatego to najlepszy czas aby zmotywować pacjenta do podjęcia psychoterapii. Taką możliwość daje pobyt na oddziale szpitalnym  

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Nasi partnerzy

http://paulahall.co.uk/ Karkonoski Park NFZ SASH

Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia "Radzimowice" w Szklarskiej Porębie prowadzony jest przez podmiot leczniczy - Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnień "Radzimowice" Społka z o.o. z siedzibą ul. Dolna 4, 58-580 Szklarska Poręba, KRS 0000234605 NIP 694-15-64-181; REGON 390769238; Kapitał Spółki 50 000 zł;

0
Would love your thoughts, please comment.x