Szukaj Zadzwoń
 • Zadzwoń

  Rejestracja: terapia płatna i refundowana przez NFZ

  mgr Paweł Mazur
  tel. 75/717-47-22
  (poniedziałek, środa, piątek)
  kom. 607-431-202
  (poniedziałek – piątek w godz. 9-17)

  Dodatkowy kontakt w sprawie terapii płatnej:
  mgr Daniel Smogulecki
  tel. 731-104-969

Samokontrola – relacja ze zlotu

Na ostatnim zlocie rozmawialismy o samokontroli, rozumianej jako umiejętność mówienia sobie „Nie” w określonych sytuacjach, albo przymuszania się do zrobienia czegoś na co nie mamy ochoty.

Do czego potrzebujemy samokontroli? Krótko mówiąc do osiągania celów w życiu. Jeśli jest coś dla mnie ważne, potrzebuję samokontroli, żeby to osiągnąć i utrzymać. Samokontrola pomaga nam utrzymywać kurs na tym, co istotne.

Na zlocie rozmawialiśmy o tym, że jeśli będziemy słuchać tylko tego, na co mamy Ochotę, nie zrealizujemy naszych celów. Ochota dotyczy tu i teraz i podpowiada nam często, żebyśmy sobie pofolgowali, zjedli jeszcze jedno ciastko, pospali dłużej itp. Samokontrola mówi, „wstań, ubierz buty i idź, gdzie masz iść, bo to jest dla ciebie ważne”.

Ponieważ konsekwencje naszych działań często dotyczą przyszłości i nie odczuwamy ich na co dzień, łatwo nam jest odsuwać „do jutra” podejmowanie działań, na które nie mamy ochoty. Mówimy sobie „jutro wstanę rano i poćwiczę”. Kiedy przychodzi jutro, jesteśmy już innymi ludźmi i mówimy sobie „poleżę jeszcze chwilę”. W przyszłości wszyscy jestemy wspaniałymi ludźmi – nie pijemy, nie objadamy się, ćwiczymy regularnie. „Od jutra”, „Od stycznia”, „Od poniedziałku”..

Jednym z narzędzi, które omawialiśmy na zlocie był tzw. „kontrakt Odyseusza”, który w swojej wędrówce, wiedząc że natrafi na syreny, które swoim śpiewem na pewno zwabią jego i jego załogę pod wodę, przywiązał się do masztu, a swojej załodze pozatykał uszy woskiem. Jaki może być twój kontrakt Odyseusza? Jeśli jesteś np. uzależniony od pornografii, nie trzymasz w domu komputera ani telefonu z dostępem do internetu. Uciążliwe? Odyseusz się przywiązał do masztu, żeby nie zginąć.

Mówiliśmy również o tym, że jeśli po jednej stronie jest moja Ochota na zrobienie czegoś, co tak naprawdę nie jest dla mnie dobre, to po drugiej stronie muszę zgromadzić adekwatne siły, żeby móc się tej Ochocie przeciwstawić, a są to: moja motywacja, moje umiejętności, wsparcie przyjaciół, wsparcie terapeuty/coacha/kogoś doświadczonego, wsparcie techniczne.

Mam nadzieję, że to spotkanie zachęciło was do traktowania siebie i swoich postanowień z większym szacunkiem. Powodzenia!

Natalia

Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Nasi partnerzy

http://paulahall.co.uk/ Karkonoski Park NFZ SASH

Nasze projekty

Seksoholizm Męska droga

Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia "Radzimowice" w Szklarskiej Porębie prowadzony jest przez podmiot leczniczy - Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnień "Radzimowice" Społka z o.o. z siedzibą 59-500 Złotoryja ul.Garbarska6/4 KRS 0000234605 NIP 694-15-64-181; REGON 390769238; Kapitał Spółki 50 000 zł;